Mutlukent Mah. Hekimköy Sit. 1921. Cad. No: 23 Ümitköy / ANKARA +90 312 287 47 00 info@bolunmezenerji.com.tr

Şırnak Asfaltit Kömürü

Genel Jeoloji:
Asfaltit, petrolden oluşan veya petrol köklerinden gelen yüksek ısıl değerine sahip bir hidrokarbondur. Asfaltitin kalori değeri 3.500 ile 5.800 kcal/kg arasında değişmektedir. Asfaltit, petrol kökenli bir kayaçtır. Derinlerde bulunan sıvı veya yarı sıvı durumdaki asfalt maddesinin hidrostatik basınç, gravitasyon, sıcaklık gibi etkenlerle taşınarak, tektonik hareketler sonucunda ortaya çıkan yarık, çatlak ve boşluklara yerleşmesiyle oluşmuştur.
Türkiye’de bulunan asfaltitler, filonlar (çatlak dolgusu) şeklinde olup tamamen Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunmaktadır.

Kaya çatlaklarını dolduran ya da damarlar şeklinde bulunan bu hidrokarbonlar, asfaltit ve asfaltit pirobitümen olmak üzere iki türdür. Asfaltit başka birçok isimle eş anlamlı olarak anılır. Migrabitümen, doğal katı petrol bitümü ve tar bunlardan bazılarıdır. Şırnak’taki asfaltit oluşumları filonlar şeklindedir. Filon; bir cevher veya mineralle doğal olarak dolmuş maden damarıdır.

Avgamasya 1 Çalışma Alanı Jeolojisi:
Avgamasya 1 filonunun bulunduğu alan Germav Formasyonu içerisinde kalmaktadır.

Germav Formasyonu :
Yer yer kumtaşı seviyeleri kapsayan marn ve şeyllerden oluşan birim, Maxson (1936) tarafından adlandırılmıştır. Birimin tip kesiti, Batman ili Gercüş ilçesinin 40 km doğusundaki Germav köyü dolayında izlenir. Germav formasyonu, altta yaklaşık 78 m kalınlıkta yeşilimsi gri, mavimsi gri, gri renkli, sert, yer yer yumuşak, sık dokulu, kireçli, üst seviyeleri açık gri renkli, ince kumlu mam ara seviyeli şeyler kapsar. Tabandaki bu şeyler, yer yer Germav formasyonu-Alt üyesi (KTgl) olarak ayırtlanmıştır.

Maden Yatağın Özellikleri:
Asfaltit, sert, kompak, gevrek, parlak görünüşlü, siyah renkli olup kolay tutuşmaktadır. Filon içinde marn bloklarına ayrıca kalsit ve parçacıklarına rastlanmaktadır. Faaliyet alanında dekapaj ve asfaltit üretim çalışmaları açık işletme yöntemi ile yapılacaktır. Faaliyet alanında patlayıcı madde kullanılacaktır.Açık işletme yöntemi, ocağın basamaklar oluşturularak ilerletilmesi şeklinde olacaktır. Basamak genişliği, kullanılacak olan iş makinelerinin manevra kabiliyetlerine göre projelendirilecektir. Asfaltit ocağı açık işletmelerinde kullanılacak olan kamyonların geri ve ileri manevra yapabileceği ve dönüşlerde rahat ve emniyetli bir şekilde hareket edebileceği bir basamak genişliği yeterli olmaktadır. Saha geneli göz önünde bulundurularak ve yapılan ölçümler sonucunda basamak yüksekliği ortalama 15 metre olarak alınmıştır.

Açık işletmelerde yaşanan en büyük problemlerden biri şev duraylılığının sağlanmasıdır. Bu bakımdan basamak şev açıları ve ocak genel şev açısının çok iyi planlanması gerekmektedir. Söz konusu faaliyette basamak şev açısı 63 derece, genel ocak şev açısı ise 45 derece planlanmıştır.

İletişim

Adres:
Mutlukent Mahallesi Hekimköy Sitesi 1921.CADDE NO:23 Ümitköy Çankaya ANKARA

Email:
info@bolunmezenerji.com.tr

 

Telefon

Telefon:
+90 (312) 287 47 00
+90 (312) 287 47 01

Faks:
+90 (312) 287 47 03